Nabór do służby w ŚlOSG - NABÓR DO SŁUŻBYBIP - Śląski Oddział Straży Granicznej

Biuletyn Informacji Publicznej

NABÓR DO SŁUŻBY

Nabór do służby w ŚlOSG

 

Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej
prowadzi nabór kandydatów do służby w Straży Granicznej

W 2025 roku Śląski Oddział Straży Granicznej planuje przyjąć do służby co najmniej 160 osób.

Osoby te będą pełniły służbę m.in. w Placówkach Straży Granicznej w: Opolu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Katowicach-Pyrzowicach oraz Częstochowie.

Dokumenty od kandydatów przyjmowane są w Komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu tylko po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu ich złożenia (data i godzina) pod nr tel. 32 414 44 14 od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00 – 15:00. Do prawidłowej rejestracji wymagane jest podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu kontaktowego.

 

Terminy złożenia dokumentów w Komendzie ŚlOSG w Raciborzu będą wyznaczane w dni robocze:
- w poniedziałki w godzinach 8:00-18:00
- od wtorku do piątku w godzinach 8:00-15:00

 

Po telefonicznym umówieniu podanie o przyjęcie do służby w Straży Granicznej wraz z kwestionariuszem osobowym i kompletem dokumentów należy dostarczyć osobiście stawiając się w wyznaczonym terminie na

BIURZE PRZEPUSTEK
ŚLĄSKIEGO ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ W RACIBORZU
Ul. DĄBROWSKIEGO 2,
47-400 RACIBÓRZ

Istnieje również możliwość składania dokumentów na Placówkach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej po telefonicznym umówieniu terminu ich złożenia (data i godzina).

Terminy złożenia dokumentów na Placówkach ŚlOSG będą wyznaczane indywidualnie po telefonicznym umówieniu się pod następującymi numerami telefonów:

- PSG w Katowicach-Pyrzowicach (32) 390-34-26,

- PSG w Częstochowie (34) 311-41-04,

- PSG w Sosnowcu 721-961-145,

- PSG w Rudzie Śląskiej 797-337-859 lub 502-046-224,

- PSG w Opolu (77) 451-38-45,

- PSG w Bielsku-Białej (33) 813-35-03.

Zgłaszając się w wyznaczonym terminie należy posiadać przy sobie komplet wymaganych dokumentów, w tym podanie kierowane do Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, poprawnie wypełniony kwestionariusz (wypełniony czytelnie, z wyczerpującymi odpowiedziami na wszystkie pytania, zgodnie ze wzorem zamieszczonym poniżej, wzór podania również poniżej).

W przypadku stwierdzenia braku kompletu wymaganych dokumentów, kwestionariusza osobowego wypełnionego zgodnie ze wzorem, kandydatowi zostanie wyznaczony nowy termin złożenia dokumentów (nr tel. 32 414 44 14).

W przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających stawiennictwo (choroba, wypadki losowe i inne) należy niezwłocznie poinformować komórkę kadrową Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu celem przełożenia terminu spotkania.

 

Służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba:

  • Posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie,
  • o nieposzlakowanej opinii,
  • niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystająca z pełni praw publicznych,
  • posiadająca co najmniej średnie wykształcenie, 
  • posiadająca zdolność psychiczną i fizyczną do służby,
  • gotowa podporządkować się szczególnej dyscyplinie,
  • dająca rękojmię zachowania tajemnicy,
  • posiadająca uregulowany stosunek do służby wojskowej,
  • która podda się procedurze kwalifikacyjnej i zda egzamin w jednym z ośrodków szkolenia  Straży Granicznej,

Oferta  powinna zawierać:

KSEROKOPIE następujących dokumentów (oraz oryginały do wglądu):

  • dowodu osobistego;
  • odpisu skróconego aktu urodzenia kandydata;
  • odpisu skróconego aktu małżeństwa kandydata, o ile dotyczy to kandydata;
  • książeczki wojskowej, o ile kandydat jest objęty ewidencją wojskową (wszystkie strony z dokonanymi wpisami) albo zaświadczenia dotyczącego uregulowania stosunku do służby wojskowej;
  • legitymacji służbowej żołnierza zawodowego i aktualnego orzeczenia Wojskowej Komisji Lekarskiej o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej (w przypadku żolnierzy zawodowych);
  • dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, w tym specjalistyczne (osoby posiadające wyższe wykształcenie winny mieć ze sobą również dokumenty potwierdzające posiadanie wykształcenia średniego tj. świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz świadectwo dojrzałości), albo dokumentów potwierdzających naukę na ostatnim roku szkoły ponadpodstawowej;
  • paszportu o ile kandydat/ka go posiada (wszystkie strony z wpisami);
  • świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, o ile wcześniej kandydat pozostawał  w stosunku pracy lub służby;
  • jeżeli kandydat posiada aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych musi przedłożyć także aktualne zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;

 

Ponadto kandydat składając podanie winien przedłożyć do wglądu:

  • oryginały dokumentów wymienionych powyżej,
  • posiadane aktualne poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych i zaświadczenie o odbyciu przeszkolenia z zakresu ochrony informacji niejawnych (dotyczy tylko osób posiadających już takie dokumenty),
  • akt mianowania na ostatni stopień wraz z podstawa prawną (dotyczy tylko osób pełniących służbę w innych formacjach),

Kandydat może także przedłożyć dokumenty potwierdzające jego dodatkowe umiejętności osiągnięcia zawodowe lub naukowe oraz opinie polecające.

 

Postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydatów do służby w Straży Granicznej prowadzone jest zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej /Dz. U. z 2006 r. nr 23, poz. 175 wraz z późniejszymi zmianami/ .

 

Nabór do służby w Straży Granicznej składa się z II etapów oraz z badania psychofizjologicznego (które odbywa się w Komendzie Głównej SG):

I etap postępowania – przeprowadzany w Śląskim Oddziale Straży Granicznej w Raciborzu – składa się z:

  • przyjęcia pisemnego podania o przyjęcie do służby w SG wraz z pozostałymi dokumentami;
  • przeglądu i sprawdzenia kompletności dokumentów;
  • wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej;
  • sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym;
  • przeprowadzenie badania psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata;
  • ​nieobowiązkowego próbnego testu sprawności fizycznej (uczestnictwo kandydata w testach sprawności fizycznej uzależnione jest od uzyskania przez kandydata (we własnym zakresie) zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w teście sprawności fizycznej. Zaświadczenie nie może być wydane wcześniej niż 30 dni przed przystąpieniem do testu. Ważne: z opinii lekarskiej powinno jasno i wyraźnie wynikać, że: "brak jest przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w teście sprawności fizycznej").

II etap postępowania – składa się z:

  • testów pisemnych obejmujących:

a/ test z wiedzy ogólnej,

b/ test ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego);

  • testu sprawności fizycznej (uczestnictwo kandydata w testach sprawności fizycznej uzależnione jest od uzyskania przez kandydata (we własnym zakresie) zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w teście sprawności fizycznej. Zaświadczenie nie może być wydane wcześniej niż 30 dni przed przystąpieniem do testu. Ważne: z opinii lekarskiej powinno jasno i wyraźnie wynikać, że: "brak jest przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w teście sprawności fizycznej");
  • rozmowy kwalifikacyjnej;

Badanie psychofizjologiczne – przeprowadza komórka organizacyjna Komendy Głównej Straży Granicznej właściwa w sprawach osobowych.

 

Przeprowadzenie postępowania sprawdzającego w zakresie dostępu do informacji niejawnych następuje równocześnie z innymi czynnościami postępowania.

Po zakończeniu II etapu postępowania następuje ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przez komisję lekarską.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod poniższymi numerami telefonów od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00 - 15:00:

32/414-44-14,

502-046-643,

lub mailem: nabor.slosg@strazgraniczna.pl

oraz na stronie internetowej: www.strazgraniczna.pl

 

 

 

Metryczka

Data publikacji 23.07.2020
Data modyfikacji 30.12.2024
Podmiot udostępniający informację:
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Bolesław Klon
Osoba udostępniająca informację:
Bolesław Klon
Osoba modyfikująca informację:
Szpunar Monika
do góry